ombygning renovering og opgradering af kraner

Ombygning, renovering og opgradering af kraner

Vi tilbyder ombygning, renovering og opgradering af de fleste typer traverskraner samt portalkraner uanset fabrikat.

spar tid og investeringer renovering af kran d5331336 5005 4b22 9776 c8657d826bf7

Spar på vedligeholdelse

Vi minimere fremtidige omkostninger til vedligehold med både ombygning og renovering.

øg sikkerheden renovering af kran 3f37cb0c 7fd4 4624 8fc9 1b9e68f5fc94

Øg sikkerheden

Få en øget sikkerhed når du bruger din kran med opgraderinger som f.eks. radiostyring m.m.

Spar på vedligeholdelse renovering af kran 717cf77d 72ad 4c97 85e8 3e9b8cc5f462

Spar tid og investeringer

Ved opgradering, ombygning eller renovering slipper du for bruge tiden på at leveret en ny løsning.

ombygning og renovering af kran

Ombygning eller renovering omfatter typisk udskiftning af el- eller wiretaljer samt udskiftning eller renovering af elektriske og mekaniske komponenter.

En ombygning eller renovering giver en forøgelse af levetiden på en eksisterende kran samt en reduktion af støjgener, øget sikkerhed samt i et blødere start/stop af kranen under et løft.  Hvis ombygning kræver det, tager vores tekniske afdeling selvfølgelig af den lovpligtige CE-mærkning og dokumentation.

Få en gratis og uforpligtende gennemgang ogen faglig vurdering af din kranløsning:

Opgradering af eksisterende kraner

Typiske opgraderinger af eksisterende er f.eks.

tele radio tiger g2

Installation af radiostyring

En radiostyring af kranen giver brugeren mange fordele. En trådløs fjernstyring foregår oftest via radiobølger og betyder af brugere kan fjernstyre kran eller talje, dermed får brugeren mulighed for at kunne stå på en sikker afstand fra byrden under løftet og kranen i drift.

Se mere om vores løsninger til radiostyring

overlastsikring 2

Installation af overlastsikring

Overlastsikring beskytter kran og brugere mod farlige situationer med overbelastning. Løft der overstiger kranen kapacitet (WLL – Working Load Limit / SWL – Safe Working Load Limit) er problematiske af mange årsager. Overbelastninger fører til skader på udstyret og brugeren i fare. Overlastsikring fungere ved at registrere belastningens kraf – når belastningen overstiger en forudindstillet procentdel af kapaciteten (typisk 100% eller 125%) griber den ind så kranen kun kan sænke byrden.

Se mere om vores produkter til overlastsikring

overlastsikring vejning kontrolmåling overload safety weighing control measuring

Display med angivelse af byrdens vægt.

Med et display har du altid styr på byrdens vægt. Billedet med displayet er taget hos en af vores kunder, her monterede vi 3 displays og 2 vejeceller, der viser vægten på den byrde, der løftes på en traverskran med 2 taljer. Efter installationen kan man let se, hvad byrden vejer i hver krog - samtidig er det også muligt, at se den samlede vægt i det sidste display. Vejeceller inkl.displays er en simpel eftermontering, som er uden indgriben i den eksisterende konstruktion på kranen.

Har du spørgsmål til opgradering af kraner?

Michael Lauritsen

Michael Lauritsen

Salgskoordinator

+45 6316 0766

mil@fku.dk

Jesper Skibdal Christensen

Jesper Skibdal Christensen

Salgskoordinator

+45 6316 0736

jec@fku.dk

Søren Fogh Sørensen

Søren Fogh Sørensen

Produktchef, Kraner og Vakuumløft

+45 2810 3507

sfs@fku.dk

Bliv ringet op